×    بستن

پروژکتور cob

پروژکتور COB

COB (chips on board) مخفف تراشه روی برد ، یک نوع فناوری برای تولید نور جهت روشنایی است.  دیود نصب سطحی  (SMD) و COB دو نوع منبع نور هستند که  از LED ساخته می شوند.

COB  مجموعه ای از تراشه های LED  است که به لایه کاربید سیلیکون متصل می شوند. به پروژکتور هایی که از تکنولوژی COB تولید می شوند اصطلاحا پروژکتور COB می نامند. پروژکتور های نوع COB نسبت به منابع ال ای دی قدیمی تر مانند ال ای دی های SMD  یا ال ای دی های DIP دارای مزایای خیلی بیشتری هستند.

در پروژکتور COB ، چگالی بسیار بالایی از LED  که از نظر علمی به آن چگالی لومن گفته می شود ، بکار رفته است. به عنوان مثال در پروژکتور COB  در یک تراشه 10mm * 10mm ، 38 برابر بیشتر LED در مقایسه با فناوری DIP  و 8.5 برابر بیشتر تعداد ال ای دی نسبت به فناوری نوع SMD  وجود دارد.

پروژکتور COB

همین تراکم زیاد تراشه ال ای دی منجر به شدت و یکنواختی بیشتر نور می شود. استفاده از تراشه COB در پروژکتور COB تا حد زیادی مصرف انرژی را کاهش می دهد. و در عین حال شدت خروجی نور را ثابت نگه می دارد. برای مثال یک تراشه COB LED (500 لومن ) با این که چندین برابر کوچکتر از یک منبع نور SMD LED یا DIP است ولی چندین برابر بیشتر نور تولید می کند و انرژی کمتری مصرف می کند.

پروژکتور COB

یکی دیگر از مزایای پروژکتور COB در راحتی استفاده به علت داشتن یک مدار و 2 کنتاکت برای کل تراشه است. پروژکتور های COB  دارای طول عمر بیشتر و پایداری نور بیشتر هستند.

به طور خلاصه ال ای دی های تراشه روی برد (COB) جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری موجود در بازار امروز هستند به بیان ساده پروژکتور COB  نور بیشتری تولید می کنند انرژی کمتری مصرف می کنند و پروتو های نور با کیفیت بالاتری نسبت به فناوری های قدیمی تر تولید می کنند.

از نظر قیمت ، پروژکتور COB  مرقوم به صرفه تر هستند.

 مزایای پروژکتور COB :

1- تولید نور قوی و یکنواخت تولید می کند

2- صرفه جویی در مصرف انرژی

3- راحتی نصب و بهره برداری

4- قیمت مناسب